Jak wybrać buty do piłki?

Jak wybrać buty do piłki?

Jak dobrać buty do piłki nożnej? Z tym problemem codziennie zmagają się setki osób. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Postaramy się jednak wyjaśnić Wam, w jaki sposób znaleźć idealny model.

Wybierając buty piłkarskie, możecie kierować się wieloma różnymi kryteriami. Warto jednak zagłębić się wcześniej w niuanse, o których przeczytacie poniżej.

Typ butów

But do piłki butowi do piłki nierówny. Wszystko za sprawą różnych rodzajów podeszwy. Grając na trawie powinieneś wybrać tak zwane “lanki” lub “wkręty. “Lanki” to nic innego, jak buty z korkami, które są na stałe przytwierdzone do podeszwy. Najlepiej pasują na grząskie i twarde nawierzchnie. Wkręty zaś najlepiej sprawdzą się na miękkiej trawie.

Prócz butów przeznaczonych na boiska trawiaste, istnieją również rodzaje obuwia przeznaczonego na inną nawierzchnię. Buty halowe, jak sama nazwa wskazuje, najlepiej nadają się na mecze rozgrywane na hali. Mają one płaską gumową podeszwę, która zazwyczaj wykonana jest z materiału niebrudzącego.

Ciekawą opcją są również turfy. To buty przeznaczone do gry na sztucznej nawierzchni, które doskonale sprawdzą się na boiskach typu orlik. Niewielkie korki umieszczone są blisko siebie, dzięki czemu zapewniają przyczepność.

Jaki rozmiar?

Dobór odpowiedniego rozmiaru obuwia jest niezwykle ważny. Buty nie powinny być zbyt duże. Dobrze dobrana długość wkładki pozwoli na świetne czucie piłki, dłuższą żywotność obuwia oraz komfort użytkowania. W celu poznania swojego rozmiaru stopy, połóż ją na białej kartce i zrób jej obrys. Następnie zmierz odległość od dużego palca do końca pięty i porównaj z rozmiarówką producenta wybranych przez Ciebie butów.

Zawodowiec czy amator?

Obuwie piłkarskie możemy podzielić według “stopnia zaawansowania”. Podział jest dość prosty i zaczniemy omawianie od najbardziej podstawowego poziomu, jakim jest typ rekreacyjny. Jest on przeznaczony głównie dla osób, które nie zajmują się zawodowym graniem w piłkę, a aktywność fizyczna jest dla nich jedynie przyjemnością i sposobem na odstresowanie. Takie osoby nie obciążąją nadmiernie sprzętu.

Drugim typem jest obuwie półamatorskie, idealne dla wszystkich tych, którzy kopią piłkę minimum dwa razy w tygodniu. Osoby, które wybierają obuwie półamatorskie, nierzadko reprezentują kluby niższych lig. Sam but zbudowany jest z materiałów, który zapewniają spory komfort gry.

Buty półprofesjonalne to tańsza wersja wersji profesjonalnej. Dysproporcja w cenie spowodowana jest zastosowaniem w produkcji nieco tańszych materiałów, aniżeli w butach profesjonalnych. Idealny wybór dla wszystkich miłośników piłki nożnej.

Najwyższy typ to buty meczowe, zwane również półprofesjonalnymi. Najnowsza technologia, najlepsze materiały i wysoka cena. Buty stworzone dla osób, które cenią sobie możliwie najwyższą jakość.

Jeśli jednak nie wiesz, jaki typ obuwia będzie Ci pasował, zawsze możesz odwiedzić sklep z butami do piłki nożnej lub skontaktować się ze specjalistami z futbolsport.pl.

Materiał buta

W tym przypadku zdecydowanie można powiedzieć, że ile osób, tyle opinii. Buty piłkarskie tworzone są głównie z dwóch materiałów: skóry oraz materiału syntetycznego. Oczywiście, każdy z nich ma swoje zalety oraz wady. Wielu użytkowników butów skórzanych uważa, że są one wygodniejsze, niż ich syntetyczne odpowiedniki. Przyznają jednak również, iż obuwie tego rodzaju jest cięższe do utrzymania w pożądanej formie. Mycie, pastowanie i ogólna pielęgnacja to coś, co należy robić po każdym użyciu butów. Buty syntetyczne nie są na tyle wymagające, wystarczy je przemyć czystą wodą, a staną się one gotowe do kolejnego użycia. Naturalnie, można znaleźć modele, które łączą w sobie oba te materiały. Są to jednak odosobnione przypadki, które nie są zbyt pożądane na rynku.

To najważniejsze informacje, z których powinieneś zdawać sobie sprawę. Wybór linii korków, producenta czy koloru to jedynie subiektywna decyzja, którą każdy powinien podjąć indywidualnie. My ze swojej strony życzymy Wam jednak dobrego wyboru i wielu wygranych meczy!


Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany
Strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z polityką prywatności, aby zapewnić świadczenie usług na najwyższym poziomie.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. zamknij [x]